Följ oss på Instagram
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Ystads IF Fotbollsförening
GLÄDJE GEMENSKAP UTVECKLING
Bli medlem i Ystads IF Fotbollsförening
Bli stödmedlem
Tränare för herrarnas seniortrupp 2024
2023-09-24 11:02

Vi är stolta och glada över att redan nu kunna presentera en förlängning med vårt tränarpar för herrarnas seniortrupp. Micke Högström och Christian Lydén fortsätter arbeta med och utveckla killarna under 2024.

 

Så här säger Micke Högström själv om förlängningen:

 

”Att få förtroendet från spelare, stab och styrelse att leda YIFs herrar 2024 tillsammans med Christian vid min sida så var det ett enkelt val. Vi ser fram emot att fortsätta utveckla spelarna under nästa år. Under hösten har vi intensifierat vårt proaktiva arbete inför 2024 tillsammans med sportrådet där vi kommer vara väl förberedda för kommande utmaningar”

 

Vi passar också på att säga stort grattis till Micke som fyller år idag!

 

/Styrelsen

Tränarforum för kvinnor 21/9
2023-08-24 16:26

Nästa Tränarforum för kvinnor – 21 september!

 

Vi på Skånes FF vill bidra till att inspirera och motivera fler kvinnor att engagera sig inom fotbollen och behålla de som redan är aktiva, så länge som möjligt. I våras startade vi ett Tränarforum för kvinnor med syftet att behålla och rekrytera fler kvinnor i alla åldrar genom kompetenslyft, ett ökat nätverk och ett forum för erfarenhetsutbyte. Forumet är riktat till tränare, men alla kvinnor som är intresserade av att delta oavsett roll i sin förening (ex styrelse, domare, kommitté) är välkomna att delta.

 

Nästa träff kommer att vara i Lund innehållande en föreläsning och gemensam middag!

Vi är mycket stolta över att kunna meddela att Caroline Jönsson kommer att föreläsa för oss med tema Ledarskap! Hennes moderklubb är Sövestads IF i Skåne och hon är fd landslagsspelare med flertalet meriter så som VM- och EM-silver. Hon är legitimerad psykolog med expertis i modern psykologi och psykisk ohälsa, och är även en uppskattad föreläsare om jämställdhet och inkludering. Som om inte det var nog driver hon utvecklingen för fotbollen både nationellt och internationellt som styrelseledamot i FIFPRO och vice ordförande i Spelarföreningen.

Detta vill du inte missa!

 

NÄR: 21 september, 18:00-20:15

VAR: Scandic Star Lund. Glimmervägen 5, 224 78 Lund

ANMÄLAN: Görs av din förening i Fogis senast den 11 september. Vänligen uppge ev allergier/kostavvikelser i anmälan.

Antalet platser är begränsade, ”först till kvarn” gäller. Kallelse skickas en vecka innan kursstart.

KOSTNAD: Kostnadsfritt. Din förening kommer att debiteras för den faktiska kostnaden för ditt deltagande och sedan bli återbetalda för hela summan via Återstartsstödet. (Utbetalningen sker automatiskt, ingen ansökan krävs.)

Vid återbud 48 timmar utan giltig anledning kommer din förening att debiteras hela kostnaden

 

 

Vill också tipsa om att kvinnor i alla åldrar kan gå Tränarutbildning SvFF D kostnadsfritt i Vellinge IF som en del av plus 1 000 med start den 1/10.

Anmälan och mer info hittar ni här: https://www.skaneboll.se/utbildning/

 

 

Välkommen på Ystads IF FF – dagen!
2023-08-16 07:47

Välkommen på Ystads IF FF – dagen!

 

Vi vill börja med att rikta ett stort tack till alla er som hjälpte till vid Team Sportia Cup i helgen! Grillare, domare, kioskpersonal, runners, tältsättare, parkeringsvakter, preppare och alla andra – TACK!

 

Vi håller just nu på att sammanställa och utvärdera helgen i smått och stort men en sak som vi redan nu vet är att utan er hjälp skulle det aldrig vara möjligt att genomföra detta arrangemang! Och förutom att er insats bidrar med intäkter till klubben bidrar det också till att 1000-tals ungdomar får en fantastisk fotbollsupplevelse och förhoppningsvis ett minne för livet!

 

På lördag är det YIF FF - dagen och Sandskogens idrottsplats kommer vara full med hemmamatcher i alla åldrar och hoppborgen står redo för de minsta. 

Som tack för all hjälp vid Team Sportia cup erbjuder vi gratis inträde till både dam- och herrlagets matcher, kaffe till alla klädda i YIF´s kläder och glass till alla spelare i YIF´s kläder.

Vi har även bjudit in våra samarbetspartners för att ta del av vår fina verksamhet.

 

Kom och heja på våra damer och herrar och låt Sandskogens idrottsplats färgas vit och blå!

 

12.00 Ystads IF FF – Askeröd (damer)

15.00 Ystads IF FF – Höörs IF (herrar)

 

Övriga matcher hittar ni i kalendern på vår hemsida: Ystads IF Fotbollsförening (yifff.se)

 

Tillsammans är vi starka!

 

/Styrelsen

MFF Sommarfotboll
2023-08-11 11:34
Tre fantastiska dagar med MFF sommarfotboll!
 
Vädret var inte riktigt med oss men "Hans" höll sig relativt lugn.. Humöret på topp och många nya erfarenheter, skills & vänner. Tack till alla som gör det möjligt
 
173 barn
7 unga ledare från YIF FF
13 MFF ledare
Massor av volontärer.
 
@mffsommarfotboll
 
Sommarens Cupäventyr
2023-08-11 09:35

Gothia Cup - P15 år 

Vårt P15 åkte till Göteborg och deltog i världens största ungdomsturnering. Laget hade en fantastisk vecka där både prestationer, resultat, gemenskapen, glädjen och engagemanget överträffade förväntningarna. Riktigt roligt och ett minne för livet.

 

Efter att tagit sig till A-slutspel och vunnit 64-delsfinalen var det dags att möta ett franskt lag i 32-delsfinal och med en bättre prestation än motståndarna, mål inne men bortdömt blev det tyvärr förlust med udda målet och äventyret tog slut. Tråkigt men med lite distans väldigt väl genomförd cup. Istället blev det nu en heldag på Liseberg och sedan finalmatcher på Heden.

 

Eskilscupen P16, F14, F13 - 2 lag

Till Eskilscupen åkte vi med 4 lag och alla lag hade på olika sätt en lyckad fotbollshelg.

 

P16 spelade fantastiskt spel där bollen flyttade sig vackert mellan lagdelarna och efter gruppspelet var man obesegrade och gruppetta. Trots detta fick laget kvala för att spela vidare i A-slutspelet och efetr en tidig söndagmorgon, kl 8, blev det tyvärr förlust på straffar.

 

F14 hade en riktigt lyckad helg där prestationen var den hittills bästa i cupäventyren och som vanligt var glädjen, gemenskapen och energin på topp! 

 

F13 deltog med 2 lag och hade det lite tufft i gruppspelet men arbetade sig in i turneringen och tillslut blev det en semifinalplats i D-slutspelet för ena laget innan äventyret tog slut.

 

Mjällby sommarcup P12

Till strandvallen åkte P12 med 2 lag och ledarna var så stolta och glada för killarnas sammanhållning och respekt till varandra, motståndare och domare! Spelglädje, skicklighet och framgång där lagen gjorde många fler mål framåt än bakåt.

 

Ölandscupen F11

Första övernattningscupen för många och vilket äventyr. Härlig gemenskap, sol, bad och fina prestationer och jämna matcher mot bara nya motståndare, kul! Extra kul att fler matcher slutade med vinst men att man också fick träna på att förlora, iallafall en match;)

 

Vi tackar alla fantastiska ledare och samarbetspartner som gör det möjligt! Såklart även vår vita vägg som alltid finns med oss i med och motgång. Heja YIF FF!

 

@gothiacup @eskilscupen_official @mjallbysommarcup2023 @jsmcupöland
 

 

MFF sommarfotboll i Ystad!
2023-08-07 08:45

Imorgon drar MFF sommarfotboll i samarbete med YIFFF, igång på Sandskogens IP! Under tre dagar kommer 170 barn mellan 7-14 år att lira fotboll i massor. 

 

Välkommen till Sandskogens IP & MFF:s sommarfotboll i samarbete med Ystad IF FF!

 

Veckans program:
Dag 1-Tisdag 8 augusti
Samling kl 9.00 
Utdelning av träningskläder, boll, vattenflaska och gympapåse samt indelning i din träningsgrupp & omklädningsrum. 
9.30-10.30 Träning med fokus teknik enligt MFF:s sommarskola koncept
10.30-10.45 Mellanmål
10.45-12.00 Träning med fokus teknik enligt MFF:s sommarskola koncept
12-13 Lunch 
13-15 Fokus spel & tävlingar. Mellanmål vid lämpligt tillfälle

 

Dag 2-Onsdag 9 augusti
9.00-10.30 Träning med fokus teknik enligt MFF:s sommarskola koncept
10.30-10.45 Mellanmål
10.45-12.00 Träning med fokus teknik enligt MFF:s sommarskola koncept
12-13 Lunch 
13-15 Fokus spel & tävlingar. Mellanmål vid lämpligt tillfälle

 

Dag 3-Torsdag 10 augusti
9.00-10.30 Träning med fokus teknik enligt MFF:s sommarskola koncept
10.30-10.45 Mellanmål
10.45-12.00 Träning med fokus teknik enligt MFF:s sommarskola koncept
12-13 Lunch 
13-15 Fokus spel & tävlingar. Mellanmål vid lämpligt tillfälle
15.00 Avslut

 

Gruppindelningen anpassas efter ålder. Varje grupp har MFF tränare och en ungdomsledare. Se bifogad fil för gruppindelning.

Omklädningsrum finns.

 

Vi önskar att ni har med egen matlåda o bestick till luncherna.

 

Två matchbiljetter/deltagare till MFF-BP 2/10, kommer mailas till er i höst.   

 

Adress: Sandskogens IP, Saltsjöbadsvägen 27 Ystad

 

Vid ev frågor eller önskningar kontakta Ystad IF FF:s kansli på kansliet@yifff.se alt sommarakademin@mff.se 

Bli stödmedlem
Ladda ner medlemsappen
Nyheter från våra lag
Domare, 25/09 15:34 
P12 - 2011, 25/09 11:38 
F14 - 2009 , 24/09 20:36 
Domare, 18/09 14:12 
F14 - 2009 , 17/09 08:49 
P12 - 2011, 12/09 10:28 
 
Våra sponsorer