Följ oss på Instagram
Ystads IF Fotbollsförening logo
Ystads IF Fotbollsförening
GLÄDJE GEMENSKAP UTVECKLING

Välkomna till Ystads IF FF - Dam

Vi är ett härligt gäng som just nu består av ca 20-25 spelare i blandade åldrar. Vi kommer träna två gånger i veckan på konstgräset under våren och när serien äntligen drar igång i april ska vi spela i division 3.

 

Kontakta vår tränare Maria om ni vill komma och prova att träna med oss. Träningstiderna ser ni i kalendern. 

Damlaget presenterar det nya tränarteamet för 2026
2025-11-01

Det blir Maria Rix som kommer vara huvudtränare för vårt damlag denna säsongen och vid sin sida kommer hon ha Roger Nilsson som både är assisterande tränare och målvaktstränare. Sedan kan vi med glädje meddela att Bea Grahm fortsätter som asisterande tränare till damlaget och är samtidigt ansvarig tränare för vårt U17.

Div 3 2026
2025-10-08 06:56

Vinner serien och därmed fixar att spela div 3 2026. Grymt imponerad av hu laget  genomförde serien och gick igenom utan förlust målskillnad på 116-10 med 18 vinster och 2 oavgjorda.
Vi hade som mål 2025 att ta oss tillbaka till div 3 och ni gjorde det på ett imponerade sätt.

Nu blickar vi framemot 2026 och div 3

Nyförvärv
2024-12-15 20:38
Vi är riktigt glada över att kunna presentera första nyförvärvet Wilma Andersson, målvakt från Vellinge IF
Välkommen
Nu kööör vi
@yifffdam
Fortsätter i YIF 2025
2024-12-13 08:31
Ytterligare tre härliga och grymma fotbollstöser som självklart spelar vidare i den vita tröjan 2025
@othilianilsson @linneaengvall_ @emilia_malmborg_
Nu kööör vi
@yifffdam
Fortsätter i YIF 2025
2024-12-13 08:30
Vi är riktigt glada att i stort sett alla från truppen 2024 spelar vidare i den vita tröjan 2025
Idag uppmärksammar vi några viktiga pusselbitar i vårt lagbygge
@selma.nilsson.kohnke @denicemoller_ @filippa_tell
Fortsätt följa oss för snart kommer nyheterna
Nu kööör vi
@yifffdam
Huvudsponsorer YIF Fotboll
Sponsorer YIF Fotboll Ungdom
Övriga sponsorer YIF Fotboll